Różyczka – objawy i leczenie

Różyczka uchodzi za niegroźną chorobę wieku dziecięcego o łagodnym przebiegu. Ten sam wirus wywołujący nią, może być jednak niebezpieczny dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Jeśli spodziewasz się dziecka, ale chorowałaś na różyczkę w dzieciństwie – możesz być spokojna.

 

Różyczka to choroba zakaźna, wywołana przez wirus Rubella przenoszony drogą kropelkową. U dzieci występuje w lżejszej postaci niż u dorosłych. Zdarza się nawet, że choroba przebiega bezobjawowo – dotyczy to ok. 30% przypadków. Inaczej sytuacja wygląda jeżeli zakażeniu ulegnie kobieta w pierwszych tygodniach ciąży, wówczas może dojść do poronienia lub wielonarządowych uszkodzeń płodu.

Objawy różyczki

Okres wylęgania różyczki trwa od 7 do 21 dni. Chory zaraża 7 dni przed wystąpieniem wysypki, a także jeszcze 7 dni po jej ustąpieniu. Objawami różyczki są powiększone węzły chłonne na karku, z tyłu głowy i za uszami, czasem towarzyszy temu ból głowy, stawów oraz gorączka do 39 °C. Najbardziej charakterystyczne dla choroby jest pojawienie się wysypki – najpierw za uszami i na twarzy, następnego dnia na tułowiu, potem na kończynach. Niekiedy plamki występują na podniebieniu miękkim, jak również błonie śluzowej jamy ustnej. Po kilku dniach wysypka znika.

Wysypka przy różyczce

Jaka wysypka jest typowa dla różyczki? Znamienne jest pojawienie się drobnych różowych grudek, które zlewają się, tworząc na skórze duże plamy. Trochę przypomina to zmiany skórne typowe dla reakcji uczuleniowej na leki. Jednak w odróżnieniu od wysypki alergicznej, krostki w czasie różyczki nie swędzą, dość szybko bledną i nie pozostawiają żadnych blizn. Jeśli podejrzewasz u swojego dziecka różyczkę niezwłocznie udaj się do lekarza, ponieważ zmiany skórne mogą oznaczać również inne wirusowe choroby częste u dzieci (np. tzw. trzydniówkę lub chorobę bostońską).

Powikłania choroby

Różyczka jak każda zakaźna wirusowa choroba może spowodować powikłania m.in.: różyczkowe zapalenie stawów, różyczkowe zapalenie nerwów. Rzadziej u dzieci, natomiast znacznie częściej komplikacje te zdarzają się w przypadku dorosłych, u których przebieg choroby jest cięższy.

Profilaktyka różyczki

Jedyną metodą zapobiegania chorobie są szczepienia. W kalendarzu szczepień w 13-14 miesiącu życia wykonuje się szczepienie dziecka przeciwko różyczce. Szczepionka chroni przed zachorowaniem przez okres 10 lat, dlatego dziewczynki w wieku 13 lat są powtórnie szczepione. Warto wiedzieć, że różyczka przebyta w dzieciństwie uodparnia na wirusa przez całe życie.

Różyczka w ciąży

Zarażenie się różyczką w I trymestrze ciąży może mieć bardzo poważne konsekwencje dla płodu. Aż w 90% prowadzi do poronienia lub ciężkich wad u dziecka, czyli tzw. zespołu różyczki wrodzonej (zespół Gregga). Choroba powoduje ciężkie upośledzenie układu nerwowego, układu krążenia, uszkodzenie wzroku, głuchotę, niedorozwój kończyn. W II i III trymestrze ciąży ryzyko uszkodzenia płodu i wad rozwojowych spowodowanych zakażeniem wirusem różyczki maleje, ale wciąż wynosi 10-50%.

Badania przeciw różyczce

Jak sprawdzić czy chorowałaś w dzieciństwie na różyczkę? Przed planowaną ciążą możesz wykonać wcześniej badanie serologiczne na różyczkę. Jeżeli nie chorowałaś zastanów się nad zaszczepieniem się. W czasie ciąży nie jest to już możliwe, ale warto zrobić badanie na przeciwciała, żeby dowiedzieć się czy nie chorowałaś wcześniej bezobjawowo.

Interpretacja wyników w ciąży

W diagnostyce laboratoryjnej najczęściej oznacza się dwa rodzaje przeciwciał: IgG i IgM.
IgG to przeciwciała, które po chorobie lub szczepieniu pozostają na całe życie.
IgM to przeciwciała, które pojawiają się na początku choroby i kilka tygodni po niej. Potem znikają.

IgG (-) i IgM (-) oznacza, że nie chorowałaś na różyczkę i nie jesteś odporna.
IgG (+) i IgM (-) oznacza, że chorowałaś na różyczkę lub szczepiłaś się przeciwko tej chorobie.
IgG (+) i IgM (+) oznacza, że aktualnie chorujesz lub niedawno chorowałaś na różyczkę.

Pamiętaj, aby pokazać wyniki swojego badania lekarzowi, który odczyta je w sposób prawidłowy i zaleci dalsze postępowanie.

Oceń artykuł:
Jeszcze nie oceniano

Porady dla rodziców

Masz pytanie?