Ciąża, a seks

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie zmienia się jej samopoczucie, upodobania oraz funkcjonowanie organizmu. Wiele par odkrywa też na nowo swoją seksualność. Dowiedz jak bezpiecznie i bez wyrzeczeń kochać się w trakcie ciąży.

Wbrew pozorom stan błogosławiony sprzyja miłosnym uciechom. Dzięki zmianom hormonalnym wiele kobiet odczuwa większą przyjemność w czasie zbliżeń. Narządy płciowe są lepiej ukrwione, a przez to wrażliwsze. Poza tym sex w ciąży spełnia również inną, ważną funkcję – wzmacnia więź łączącą parę, która oczekuje dziecka.

Aktywność seksualna w ciąży

U wielu kobiet podczas I trymestru może zmniejszyć się zainteresowanie seksem, spowodowane niepokojem o stan ciąży, a także typowymi w tym okresie dolegliwościami (wymioty, nudności, bolesność piersi i ciągłe zmęczenie). Trudno wtedy o nastrój na seksualną gimnastykę. W kolejnych miesiącach objawy te zazwyczaj ustępują i panie zaczynają czerpać wielką przyjemność z pożycia intymnego. Jednak nie wszystkie miłosne konfiguracje są wygodne oraz bezpieczne dla kobiety w ciąży. Przy ich wyborze należy kierować się komfortem partnerki. Mniej więcej od 5 miesiąca trzeba uważać, by w trakcie zbliżeń nie uciskać brzucha.

Które pozycje są bezpieczne?

Zalecane przez specjalistów są pozycje: od tyłu, na łyżeczkę i te, w których kobieta jest na górze. Co istotne, nawet głęboka penetracja członka nie stanowi zagrożenia. Dzieje sie tak, ponieważ dziecko jest chronione przez mięśnie macicy, błony płodowe, a także płyn owodniowy. W przypadku występowania bólów brzucha czy skurczów macicy, wskazana jest jedynie gra miłosna.
Warto wiedzieć, że w ostatnich tygodniach szyjka macicy staje się wrażliwa na prostaglandyne zawartą w spermie. Męskie nasienie przy kontakcie z nią może wywołać skurcze macicy i spowodować rozpulchnienie szyjki macicy. Aby do tego nie doszło, wskazane jest zastosowanie prezerwatywy.

Kiedy zrezygnować z seksu podczas ciąży?

Z seksu powinny zrezygnować przyszłe mamy, które:
- są w ciąży wysokiego ryzyka;
- wcześniej straciły dziecko;
- urodziły przedwcześnie;
- spodziewają się więcej niż jednego potomka.

W trakcie wizyty u ginekologa, z pewnością dowiesz się o powyższych przeciwwskazaniach. W razie ich wystąpienia, lekarz określi kiedy i na jak długo powinnaś powstrzymywać się od seksu. Zakaz stosunków nie oznacza jednak zupełną abstynencję seksualną. Przyszli rodzice mają do wyboru również inne formy miłości, np. francuską. W tym stanie bliskość jest wyjątkowo ważna, ponieważ daje kobiecie poczucie, że partner akceptuje jej ciało, które jest dla niego nadal pociągające.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5 Ilość głosów: 1

Porady dla rodziców

Masz pytanie?