Jak sobie radzić z bólem zęba w ciąży

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie: Czy będąc w ciąży można leczyć zęby? Nie tylko można, ale trzeba! Choroby dziąseł zwiększają kilkakrotnie ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Warto więc dowiedzieć się, które zabiegi dentystyczne można wykonać bez obaw, a które odłożyć na później.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zdanie to nabiera szczególnego znaczenia w okresie ciąży. Wtedy też mogą pojawić się wzmożone problemy z zębami lub dziąsłami. Sprzyjają temu zmiany hormonalne, zmienione pH śliny, jej większa lepkość, a także częste spożywanie posiłków. Dodatkowo kondycję zębów osłabiają również częste wymioty. Soki żołądkowe niszczą szkliwo i w rezultacie zęby psują się szybciej.

Higiena to podstawa

Co zrobić, by zniwelować te niekorzystne zmiany? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową pielęgnację jamy ustnej. W ciąży wskazane jest, aby po każdym posiłku (nawet małej przekąsce) starannie myć zęby. Korzystne jest także płukanie jamy ustnej płynem antybakteryjnym. Ból zęba i co dalej Ból zęba w ciąży to przykra dolegliwość. Jak sobie z nim radzić? Zgłoś się jak najszybciej do lekarza, ale absolutnie wystrzegaj się tabletek przeciwbólowych! Wbrew powszechnie panującym mitom, większość zabiegów stomatologicznych można śmiało wykonywać będąc w ciąży. Pamiętaj, że chore zęby mogą być źródłem infekcji. Jeśli bakterie rozniosą się wraz z krwią po organizmie, może to negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. Walka z zakażeniem, szczególnie w I trymestrze, jest utrudniona. W tym okresie, jedynie w szczególnych sytuacjach dopuszcza się stosowanie antybiotyków.


Ryzykowne zabiegi

Podczas ciąży, a szczególnie we wspomnianym już I trymestrze, nie powinno się poddawać żadnym badaniom diagnostycznym wymagających użycia promieniowania rentgenowskiego. Narażenie na napromieniowanie może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju płodu. Dlatego zdjęcia RTG wykonuje się tylko w uzasadnionych i wyjątkowych sytuacjach. Jeśli kobieta w ciąży musi poddać się takiemu zabiegowi to należy go przeprowadzić sprzętem wysokiej klasy, który daje mniejsze promieniowanie, jedynie pod nadzorem radiologa. Bezpieczne zabiegi W ciąży nie ma przeciwwskazań do regularnych wizyt u stomatologa i ewentualnego leczenia. Przy okazji leczenia zębów warto też oczyścić je z kamienia. W ten sposób zmniejszy się ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł. Można także stosować znieczulenie miejscowe, usuwać zęby nie nadające się już do leczenia, jak również przeprowadzać plombowanie oraz leczenie kanałowe. A zatem przyszła mamo, zadbaj o stan swoich zębów i nie rezygnuj z olśniewającego uśmiechu. To zawsze poprawia samopoczucie, a dla otoczenia jest sygnałem, że akceptujesz swój odmienny stan i cieszysz się nim.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5 Ilość głosów: 1

Porady dla rodziców

Masz pytanie?