Pierwszy miesiąc ciąży

W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu możesz wcale nie wiedzieć, że jesteś w ciąży. Tym bardziej, że czasem dochodzi do niewielkich krwawień w dniach, kiedy powinna pojawić się miesiączka. Objawy, takie jak poranne nudności, obrzmiałe piersi mogą wskazywać, że Wam się udało. Przed tobą test ciążowy i wizyta u lekarza ginekologa, który zbada cię i ostatecznie ... potwierdzi Twoje przypuszczenia.

 

Jak rozwija się płód w 1. miesiącu?

 W pierwszym tygodniu odbywa się wędrówka zapłodnionej komórki w jajowodzie oraz następują kolejne jej podziały.

W drugim tygodniu zarodek jest już dobrze ulokowany w błonie śluzowej macicy. To teraz powstaje owodnia tworząca zamknięty pęcherz z płynem owodniowym, w którym płód ma zapewniony komfort i prawidłowy rozwój.

W trzecim tygodniu powstaje zawiązek serca, zaczyna się tworzyć układ krwionośny i układ nerwowy.

W czwartym tygodniu tworzy się pępowina, przez którą płód otrzymuje od matki tlen i składniki odżywcze i przez którą usuwane są produkty przemiany materii. Powstają zawiązki rączek i nóżek.   Od 21 dnia bije serce, zarodek ma już nerki, wątrobę i przewód pokarmowy

 

Co dzieje się z Tobą?

Na początku ciąży może wystąpić zmiana samopoczucia, która najczęściej objawia się zmęczeniem, sennością, ale również pobudliwością psychiczną oraz drażliwością. Bardzo często występuje brak łaknienia (wiele kobiet odczuwa niechęć do niektórych potraw) lub nadmierny apetyt na pewne produkty (tzw. zachcianki). Mogą przeszkadzać Ci różne zapachy wcześniej nietolerowane teraz mogą wywoływać zupełnie odmienne odczucia. Mogą też wystąpić objawy, wynikające z pobudzenia autonomicznego układu nerwowego: nudności, zgaga czy wymioty. Najczęściej pojawiają się one w godzinach porannych, ale mogą utrzymywać się i przez cały dzień. Wymioty i poranne nudności - z różnym nasileniem – mogą występować przez całą ciążę, jednak zwykle ustępują po 12 – 14 tygodniu ciąży.

Częste oddawanie moczu to również jeden z pierwszych objawów ciąży wynikający z przekrwienia układu moczowego, a także stopniowego powiększania się macicy i tym samym ucisku na pęcherz moczowy.

Od pierwszego dnia ciąży zmieniają się również twoje piersi. Mogą być obrzmiałe, pełne i o zwiększonym napięciu oraz wrażliwe na dotyk.

OD MOMENTU, KIEDY DOWIESZ SIĘ, ŻE JESTEŚ W CIĄŻY, ZACZYNA ROZWIJAĆ SIĘ INSTYNKT MACIERZYŃSKI, A TY SAMA CZUJESZ SIĘ MATKĄ,POTRZEBUJĄCĄ PEŁNEJ I BEZWARUNKOWEJ AKCEPTACJI OTOCZENIA.

Oceń artykuł:
Jeszcze nie oceniano

Porady dla rodziców

Masz pytanie?