Toksoplazmoza w ciąży

Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca, która nie bez powodu budzi lęk wśród przyszłych mam. Może być przyczyną poważnych problemów, a nawet zagrozić życiu dziecka. Jakie są objawy choroby i jak się przed nią uchronić?

Toksoplazmoza jest to zakaźna choroba, wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Ostatecznym nosicielem pasożytów są koty domowe.

Źródło zakażenia

Częstszym źródłem zakażenia mogą być surowe potrawy oraz mięso, zawierające cysty pierwotniaka, które pochodzą od zwierząt domowych (bydło, owce). Człowiek zaraża się przez połknięcie oocyst wydalonych z kałem kota. Mogą one występować w glebie, warzywach, owocach, surowym
i niedogotowanym mięsie. Możliwe jest również zakażenie przez uszkodzoną skórę, spojówkę, a także drogą przezłożyskową w życiu płodowym.

Objawy toksoplazmozy

Toksoplazmoza u ludzi i zwierząt często przebiega zupełnie bezobjawowo, dlatego tak rzadko jest rozpoznawalna. W przypadku wystąpienia objawów może pojawić się: powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, oczopląs, apatia, a także zapalenie mięśnia sercowego oraz opon mózgowych.
Najcięższą postacią choroby jest toksoplazmoza wrodzona, która prowadzi do wad rozwojowych takich jak: zapalenie siatkówki i naczyniówki, małogłowie lub wodogłowie, zwapnienie śródmózgowe. Choroba ta powoduje również znaczne opóźnienie w rozwoju umysłowym dziecka. Tym typem toksoplazmozy zagrożone są kobiety, u których do pierwszego zakażenia dojdzie jeszcze w czasie ciąży, a ciężarna nie wytworzyła wcześniej odporności.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie toksoplazmozy opiera się na wykrywaniu przeciwciał w klasie IgM i IgG we krwi. U kobiet w ciąży stosuje się doustnie lek o nazwie: Spiramycyna – Rowamycyna. Dodatkowo u dziecka przez rok po porodzie należy seryjnie określać poziom przeciwciał IgG i IgM.

Profilaktyka choroby

Decydujące znaczenie w obronie przed toksoplazmozą ma profilaktyka zakażenia. Szczególnie ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Aby uchronić się przed chorobą należy dokładnie myć warzywa oraz owoce i nie zapominać o konieczności długiego gotowania czy też pieczenia mięsa.
Kobieta ciężarna, nawet jeśli nie posiada kota, powinna przeprowadzić badanie krwi w kierunku toksoplazmozy, najlepiej na początku ciąży. Jeśli Twój kot jest systematycznie odrobaczany i nie jest karmiony surowym mięsem, nie powinien stanowić zagrożenia.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5 Ilość głosów: 1

Porady dla rodziców

Masz pytanie?