Waga w ciąży

Wiele kobiet w ciąży niepotrzebnie martwi się przyrostem wagi. Musisz sobie jednak uświadomić, że w czasie ciąży przybędziesz na wadze i że jest to zjawisko prawidłowe, a wręcz konieczne. Normalnie masa ciała wzrasta o około 20%.

 

Aby sprawdzić, jaki przyrost wagi będzie dla ciebie najlepszy, dowiedz się, ile wynosi twój wskaźnik masy ciała (BMI). Co prawda podczas tych dziewięciu miesięcy prawie dwukrotnie wzrasta zapotrzebowanie na składniki pokarmowe (zwłaszcza witaminy i minerały), ale nie powinnaś nierozsądnie się objadać, bo to prosta droga do nadwagi. Potrzebujesz ok. 300 kcal więcej niż do tej pory, czyli tyle, ile dostarcza m.in. jedna kanapka (2 kromki pieczywa, łyżeczka masła i gruby plaster wędliny).

W ciąży trzeba jeść dla dwojga, a nie za dwoje

Zbyt mały albo zbyt duży przyrost wagi mogą świadczyć o nieprawidłowym przebiegu ciąży. Dlatego podczas każdej wizyty położna lub lekarz będzie cię ważył. W I trymestrze ciąży na pewno za wiele nie przytyjesz, najwyżej 1 –2 kg. Od 3 do 6 miesiąca, gdy wzrasta apetyt, twoja waga także się zwiększy o ok.5 – 6 kg ( 1,5 – 2kg na miesiąc ). W ostatnim trymestrze zyskasz 4 -6 kg. Tak więc podczas ciąży nie powinnaś przytyć więcej niż 10-14 kg.

Początkowo przyszłe mamy niewiele przybierają na wadze, a czasem wręcz tracą - zwłaszcza jeśli narzekają na poranne nudności, wymioty oraz brak apetytu. Dolegliwości te zwykle ustępują w drugim trymestrze i wtedy strzałka wagi zaczyna przesuwać się w prawo.Warto też wiedzieć, że kobiety, które schudły w pierwszym trymestrze ciąży, łatwiej radzą sobie z nadwagą po porodzie. Natomiast nadmierne tycie w tym okresie może utrudnić walkę z niechcianymi kilogramami po urodzeniu się dziecka; nie wpływa jednak zasadniczo na zdrowie malucha. Dodatkowe kilogramy utrudniają jednak życie przyszłej mamy, bo obciążają stawy i kręgosłup, mogą powodować bóle pleców i obrzęki. Zwiększają także ryzyko cukrzycy ciążowej i nadciśnienia. Nie ulegaj więc zachciankom każdego dnia, bo to prosta droga do nadwagi. Gdy masz ochotę na coś słodkiego, zjedz np. owoce, suszone morele lub śliwki, wypij szklankę soku owocowego (ale nie z kartonu!).

Dodatkowe kilogramy w ciąży to zjawisko naturalne

Przyrost wagi w ciąży jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, związanym z fizjologią ciąży. A mianowicie:

- waga samego dziecka –donoszony noworodek w momencie porodu waży od 2,5 -4 kg.

- tworzenie się płynu owodniowego – do 1-1,5 litra pod koniec ciąży.

- łożysko w ciąży donoszonej waży ok. 0,5 kg.

- powiększająca się ciężarna macica przed porodem waży ok. 1 kg.

- powiększające się piersi (w związku z rozwojem gruczołów mlecznych i przygotowaniem ich do wytwarzania mleka).

- w okresie ciąży dochodzi do nagromadzenia w organizmie większej ilości wody i płynów ustrojowych, które w ciągu kilku dni po porodzie zostają wydalone.

Już w momencie porodu i zaraz po nim zrzucisz większość kilogramów, które przybyły Ci w ciąży. Te które pozostaną – to przyrost tkanki tłuszczowej. Ale nie musisz się tym martwić. Jest to zapas niezbędny do wytworzenia pokarmu. Jeśli będziesz karmiła piersią to szybko stracisz dodatkowe kilogramy, a Twoje dziecko nie będzie narzekało na brak najcenniejszego pokarmu.

Po porodzie przyjdzie czas, by poprawić sylwetkę ale w czasie ciąży najważniejsze jest zdrowie Twoje i maleństwa.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 1 Ilość głosów: 1

Porady dla rodziców

Masz pytanie?