Harmonogram dnia niemowlaka

Narodziny dziecka to moment, który diametralnie zmienia nasze życie. Rodzicie z dnia na dzień muszą przestawić się na zupełnie inny tryb funkcjonowania, odpowiednio dopasowany do potrzeb malucha. Jak więc powinien wyglądać idealny harmonogram dnia niemowlaka?

Poranek

Szczególną uwagę należy zwrócić na godzinę pobudki malucha. Od samego początku zaleca się, by przyzwyczajać go do budzenia o ustalonej porze każdego dnia. Z pewnością
w pierwszych tygodniach życia, będzie to dość trudne. Jednak po pewnym czasie, kiedy poznamy lepiej harmonogram dnia niemowlaka, będziemy w stanie mniej więcej ustalić pobudkę o konkretnej porze. Można ją regulować stopniowo, zmieniając godzinę usypiania dziecka. Przyjmuje się, że dziecko należy budzić między 6 a 9 rano.

Poranek powinien być przyjemnym momentem, w którym poświęcamy dziecku całą uwagę. Czasem przytulania, połączonego kolejno z przewijaniem, myciem i karmieniem, ostatecznie prowadzącym do wspólnej zabawy. Po zabawie, przychodzi czas na drugie śniadanie oraz drzemkę. Nie starajmy się tworzyć idealnych warunków imitujących noc oraz nie pozwalajmy dziecku spać zbyt długo. Dzięki temu, maluch zacznie odróżniać sen w nocy od krótkich, dziennych drzemek. Odpoczynek powinien trwać ok. 1 - 1,5 godziny. W idealnym harmonogramie dnia niemowlaka nie może zabraknąć również czasu na spacer, który wypadnie ok. południa.

 

Popołudnie

Po powrocie do domu nadchodzi czas na obiad. To idealny moment, bo świeże powietrze z pewnością pozytywnie wpłynęło na apetyt dziecka. Ważne by od samego początku przyzwyczajać malucha do konieczności mycia rąk przed jedzeniem, nawet wtedy,
gdy to jeszcze my je karmimy. Najlepszym czasem na główny posiłek będzie mniej więcej godz. 13:00. Później przychodzi czas na zabawę lub od razu drzemkę. Ponownie należy pamiętać, by nie trwała zbyt długo. Godzina snu pozwoli dziecku nabrać sił,
ale nie spowoduje problemów z zaśnięciem wieczorem.

Po przebudzeniu maluszka można podać mu podwieczorek lub drugie danie obiadu.
Oba rozwiązania są dobre, jednak pamiętajmy by przestrzegać jednego z nich konsekwentnie. Około godz. 15 – 16 pojawia się chwila, którą możemy wykorzystać na kolejny spacer. Musimy mieć na uwadze, że jest to czas przede wszystkim dla dziecka. Zabierzmy je więc na wycieczkę do parku lub plac zabaw i w miarę możliwości starajmy się unikać galerii handlowych.

 

Wieczór

Po powrocie ze spaceru, w domu zazwyczaj zastaniemy już drugiego partnera. To dobry moment by przekazać dziecko w jego ręce, aby mógł spędzić z nim trochę czasu na zabawie. Mniej więcej o godz. 19 przychodzi pora na kolację. To ważny posiłek, od niego często zależy, czy nasz maluch dobrze prześpi całą noc. Musi być wartościowy i sycący, należy jednak zachować umiar. Po kolacji możemy przystąpić do kąpieli. To zazwyczaj spora frajda zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Warto też kupić kilka zabawek do wanienki, by dodatkowo urozmaicić ten czas. Umyte dziecko najlepiej położyć bezpośrednio do łóżeczka. Przed zaśnięciem maluch musi się uspokoić i wyciszyć, dlatego to idealny moment na czytanie bajek, słuchanie muzyki czy przytulanie. Wszystko powinno być zaplanowane tak, by dziecko zasnęło między 20:00 a 21:30.

Aby harmonogram dnia niemowlaka przynosił korzyści, konieczne jest jego konsekwentne przestrzeganie. Pamiętajmy jednak, że we wszystkim należy zachować umiar. Od czasu do czasu musimy wykazać się elastycznością. Z pewnością nie uda nam się wypracować idealnego planu od razu. Wymaga to odrobiny czasu i poznania własnego dziecka.
Nie możemy zapominać, że harmonogram ma służyć również nam i ułatwiać codzienne obowiązki. Nie bójmy się wiec dostosowywać go również do własnych potrzeb.

Oceń artykuł:
Jeszcze nie oceniano

Porady dla rodziców

Masz pytanie?