Tata - Superman

Nie od dziś wiadomo, że to mama jest mistrzem świata w przewijaniu, karmieniu, kołysaniu do snu, przytulaniu, wymyślaniu zabaw itd. Jednak żadna supermama, superbabcia czy superniania nie są w stanie zastąpić OJCA. Rola, jaką odgrywa tata w wychowywaniu dziecka jest ogromna.

Rola Ojca w życiu dziecka

Ojciec to bardzo ważna osoba w życiu każdej małej kobietki i każdego małego mężczyzny. Dla syna jest wzorem do naśladowania. To, co tata powie i zrobi jest święte. Zabawy ojca z synkiem, wspólne spędzanie czasu, poznawanie świata pod rękę z tatą – tego po prostu nie może zabraknąć w prawidłowym rozwoju dziecka. Podobnie dla dziewczynki, obecność ojca, jego zaangażowanie jest nieocenione. To przecież pierwszy i najważniejszy mężczyzna w jej życiu. Nie bez powodu mówimy: „córeczka tatusia”. Oparcie, jakie ojciec daje dziecku już od najmłodszych lat procentuje w przyszłości.


Tato jako wzór męskości


Prawidłowe kształtowanie się ról płciowych może być uzależnione od poczucia tożsamości z ojcem. Tato dla syna to wzór męskości (odwagi, siły, poczucia bezpieczeństwa). Już od trzeciego roku życia mali chłopcy starają się upodobnić do swoich ojców. Synek zaczyna naśladować swojego tatę, przymierza jego ubrania, a także bawiąc się, odgrywa role typowo męskie. Dla córek ojciec jest wzorem mężczyzny. Od tego, w jaki sposób tata wywiązuje się ze swojej roli, jak buduje on więzi z córeczką zależą jej przyszłe relacje z mężczyznami w sferze uczuciowej i zawodowej.
Ponadto, liczne badania z zakresu psychologii oraz pedagogiki pokazują, że występuje istotny związek pomiędzy ilością i jakością kontaktów ojca z dzieckiem a jego późniejszymi osiągnięciami w nauce. Dlatego też, mężczyźni, którzy myślą, że ich rola w wychowywaniu oraz stymulowaniu rozwoju dziecka rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy będzie ono duże, są w błędzie. Gdy dziecko jest malutkie i tak intensywnie się rozwija, obecność ojca, jego wsparcie, wspólne spędzanie czasu są niezwykle ważne.
To, w jaki sposób współczesny tata uczestniczy w życiu rodzinnym, zwykle różni się od tego, co większość z Nas pamięta ze swojego dzieciństwa. Mężczyźni angażują się w wychowywanie dzieci, nie wstydzą się okazywania im uczuć i otaczają je ojcowską miłością, budując w nich duże poczucie własnej wartości oraz wiary we własne siły.


Oceń artykuł:
Jeszcze nie oceniano

Porady dla rodziców

Masz pytanie?