Ważne dla mam małych chłopców

Jak sobie radzić z problemami u małych chłopców – stulejka, niezstąpienie jąder. Zanim mały chłopiec stanie się prawdziwym mężczyzną minie wiele lat, ale aby jego dorosłe życie było udane należy o to zadbać już w pierwszych latach. Takie problemy jak stulejka i niezstąpienie jąder mogą być przyczyną wielu kłopotów w dorosłym życiu. Sprawdź kiedy trzeba prosić o pomoc lekarza.

Intymne miejsca u małych chłopców wymagają szczególnej pielęgnacji. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości rodzice nie powinni ich bagatelizować. Szczera rozmowa z lekarzem to podstawa sukcesu.

Stulejka

Częstym problemem u małych chłopców jest stulejka, która oznacza zwężenie napletka uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzia penisa. U noworodka mamy do czynienia ze stulejką fizjologiczną. Napletek ściśle przylega do żołędzia, bo jest przyklejony mastką, czyli tłuszczową wydzieliną. To normalne i nie powinno budzić niepokoju. Z czasem mastka daje się wypłukiwać i napletek stopniowo się odkleja. Ważne, aby w czasie kąpieli dokładnie myć także ten skrawek ciała, z uwagi na gromadzący się u ujścia cewki mocz oraz inne wydzieliny, które mogą powodować stany zapalne. W kąpieli należy stopniowo i delikatnie zsuwać napletek z żołędzi, ale nie na siłę, ponieważ powoduje to ból. U trzylatka napletek powinien być całkowicie odklejony, a jeśli tak nie jest, trzeba powiadomić o tym pediatrę. W leczeniu stulejki stosuje się miejscowo maści sterydowe przez okres kilku tygodni. Czasem jednak konieczny jest zabieg wykonywany u dziecka w znieczuleniu ogólnym. Polega on na poszerzeniu ujścia napletka lub niekiedy na jego całkowitym usunięciu.

Jakie są konsekwencje nieleczonej stulejki? Przypadłość ta prowadzi w dorosłym życiu do zaburzeń wzwodu, bólu przy erekcji, a tym samym upośledza, czy wręcz uniemożliwia życie płciowe. U dorosłych również wykonuje się zabiegi usunięcia stulejki.

Niezstąpienie jąder

Drugim częstym defektem anatomicznym małych chłopców jest wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder. Jądra rozwijają się w jamie brzusznej, ale pod koniec życia płodowego zstępują do moszny. Czasem dzieje się tak dopiero po urodzeniu. Jeśli do trzeciego miesiąca życia nie ma ich w mosznie, powinno to wzbudzić niepokój rodziców. Zdarza sie jednak, że w tym okresie może jeszcze dojść do samoistnego zstąpienia jąder.

Innym problemem jest tzw. wędrujące jądro, które znajduje się w mosznie bądź też kanale pachwinowym. Sytuacja może dotyczyć jednego lub obu jąder. Podczas przewijania trzeba zaobserwować czy jąderka są we właściwym miejscu. Jeżeli tak się nie dzieje, wówczas o swoich obawach należy powiedzieć pediatrze. Następnie gdy ten potwierdzi nasze przypuszczenia, skieruje dziecko do specjalisty urologa ewentualnie chirurga dziecięcego. Badanie USG wyjaśni czy jądra znajdują się w jamie brzusznej, czy utknęły w kanale pachwinowym.

Jakie są przyczyny niezstąpienia jąder? Wymienia się zaburzenia hormonalne u matki w czasie ciąży, przedwczesny poród, nieprawidłową budowę ciała, a więc zbyt wąski kanał pachwinowy lub za krótki powrózek nasienny. W leczeniu najpierw stosuje się terapię hormonalną, czyli podawanie gonadotropiny kosmówkowej w formie zastrzyków. Terapia trwa kilka tygodni, czasem konieczna jest powtórka po kilku miesiącach. Kiedy hormony nie okażą się nieskuteczne, po trzecim roku życia konieczna jest interwencja chirurgów, aby umieścić jądra we właściwym miejscu. W innym wypadku może dojść do bezpłodności. Dzieje się tak, ponieważ w jamie brzusznej panuje wyższa temperatura niż w mosznie i dochodzi do uszkodzenia jąder, ich zdolności plemnikotwórczych, a w skrajnym przypadku do rozwoju nowotworu jądra. W trosce o zdrowie swojego dziecka zawsze zgłaszaj wszelkie nieprawidłowości oraz obawy do lekarza. Im wcześniej podjęte leczenie, tym krótszy i skuteczniejszy będzie jego przebieg.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5 Ilość głosów: 3

Porady dla rodziców

Masz pytanie?